Moto X4 موتورولا چه قابلیت هایی دارد؟

Moto X4 موتورولا چه قابلیت هایی دارد؟

نگاهی به Moto X4 موتورولا

موتو ایکس ۴به‌ عنوان کوشش سال قبل موتورولا برای خود را نشان دادن در بازار میان ‌رده‌ ها، ترکیبی از نقاط ضعف‌‌ ها و قوت‌ را ارائه می کند که در این مطلب به آن ‌ها خواهیم پرداخت.

زمانی که نام موتورولا به گوش مان می خورد، ناخودآگاه به یاد گذشته ‌ی موفق آن و خدماتش به دنیای تلفن های همراه می ‌افتیم؛ نود سال از تأسیس موتورولا در شیکاگو گذشته است و این بازیگر موفق، در حال حاضر با روزهای اوج خود فاصله‌ ی بسیاری گرفته است؛ بعد از حوادث سال۱۳۹۰ (۲۰۱۱) و از هم پاشیده شدن موتورولا، واحد موبایل آن در وضعیت بحران توسط گوگل تصاحب شد.

مدت زیادی طول نکشید که همه امیدها به برگشت با اقتدار موتورولا تحت سرپرستی گوگل به ناامیدی تبدیل شد و این شرکت به لنوو واگذار شد. خانواده ‌ی موبایل های سری ایکس تاکنون فقط شش عضو داشته است؛ موتو ایکس۴ در واقع چهارمین نسل از موبایل های سری موتو ایکس به حساب می آید. علاوه بر موبایل های جدید سری پی (که با اسم سری وان هم شناخته می ‌شوند) حدوداً همه ی موبایل های موتورولا زبان طراحی مانند به یکدیگر دارند به صورتی که ماژول دوربین گرد به امضای موبایل های سری موتو تبدیل شده است.

اولین موتو ایکس در زمان فرمانروایی گوگل بر موتورولا رونمایی و موتو ایکس۴ در نمایشگاه ایفای۲۰۱۷ به دنیا معرفی شد و با توجه به عدم رونمایی از نسل جدید این سری به نظر می آید لنوو سری جدیدی را جایگزین آن نماید. موتو ایکس۴ یک رده فراتر از موبایل های سری اکونومی جی و ای قرار می‌ گیرد و مهم ترین میان ‌رده‌ ی سال۱۳۹۶ (۲۰۱۷) موتورولا به حساب می آید. موتو ایکس۴ ممکن است در ظاهر همان تکنیک قدیمی را انجام می دهد ولی از لحاظ سخت ‌افزاری با موبایل های هم رده خود هم‌ خوانی دارد. مقاوت در برابر آب، دوربین دوگانه و استفاده از شیشه در پشت گوشی قابلیت هایی می باشند که دانستن آن قبل از شروع بررسی خالی از لطف نیست.

طراحی

مرور تاریخ ده سال قبل دنیای تلفن های همراه هوشمند به خوبی اهمیت هم راستا شدن با تقاضاهای بازار و ایده ‌های موفق را به نمایش می گذارد به صورتی که نایده گرفتن این مسئله، بزرگان بسیاری را در این میدان تا مرز نابودی کشانده است. سال۱۳۹۶ (۲۰۱۷) آغاز استفاده از نمایشگرهای کشیده و کنار گذاشتن نسبت تصویر۱۶ به۹ بود ولی موتورولا زیاد علاقه ‌ای به این اتفاق جدید نشان نداد؛ با توجه به عقب ماندن از این ترند و استفاده از صفحه نمایش۱۶ به۹ نمای موتو ایکس۴ شباهت بسیاری به موبایل های دیگر شرکت ها ندارد. کناره های بالا و پایین صفحه نمایش در اولین نگاه نظر شما را جلب خواهد نمود؛ نسبت صفحه نمایش به بدنه ‌ی موتو ایکس۴ فقط۶۸.۴ درصد می باشد که قابل قیاس با موبایل های معرفی شده در شش ماه دوم سال۲۰۱۷ نیست.

موتورولا قسمت پشت این موبایل میان ‌رده را با شیشه ‌‌ای از جنس گوریلا گلس۳ پوشش داده است؛ بهره مندی از شیشه و خمیدگی دو لبه ‌ی پشت گوشی ظاهر زیبایی به موتو ایکس۴ داده است؛ دوربین بیشتر تولیدات چند سال گذشته موتورولا در بخشی دایره ‌ای و اغلب برجسته در پشت دستگاه جای گرفته است؛ گذشته از بیرون ‌زدگی دوربین، طراحی پشت گوشی زیبا و جذاب به نظر می آید. طبق انتظارات، مشخصاتی از پین‌ های لازم برای موتو ماد در این میان ‌رده وجود ندارد و به همین ترتیب طراحی پشت گوشی ساده و زیباتر از موتو زد۲ شده است. دقت موتورولا در پیوند شیشه ‌ها با قاب فلزی گوشی قابل تحسین است و همین موضوع حس یک جنس با کیفیت را به کاربر خواهد داد.

ضخامت۸ میلی ‌متری Moto X4 برای یک تلفن همراه میان‌ رده مناسب است، با توجه به این وزن دستگاه را مقداری برای یک تلفن همراه با صفحه نمایش۵.۲ اینچی زیاد می ‌دانیم؛ موتو ایکس۴ وزنی تقریباً۱۶۳ گرمی دارد. نمونه «Sterling Blue» که ترکیبی از رنگ آبی و نقره ‌ای است با وجود زیبا کردن گوشی مستعد جذب حسگر اثر انگشت است.

قاب فلزی گوشی و انحنای پشت موتو ایکس۴ موجب شده است تا این تلفن همراه خیلی راحت در دست جای بگیرد؛ استفاده از موبایل با یک دست با وجود اندازه کلی گوشی به خوبی مدل ‌‌های مجهز به صفحه نمایش۱۸ به۹ نیست. یک ضعف دیگر اینکه شاسی های تغییر حجم صدا خیلی کوچک طراحی شده‌ اند و اندازه برابر این دو شاسی با کلید پاور در بیشتر اوقات شما را به اشتباه خواهد انداخت؛ هر چند کلید پاور با دقت ویژه ای تا حدودی متمایز شده است. در کل فشار دادن کلیدهای کناری به علت اندازه و سفت بودن آن‌ ها خیلی هم راحت نیست.

لبه ‌ی پایین گوشی موتو ایکس۴ دارای درگاه USB نوع C و جک۳.۵ میلی‌ متری هدفون می باشد؛ موتو ایکس۴ به طور کلی۳ خط آنتن کوچک دارد که دو عدد از آن در لبه ‌ی پایینی و یکی هم در لبه ‌ی بالایی فریم قرار دارند. موتورولا دارای یک اسپیکر است که در بالای صفحه نمایش و بین دوربین سلفی و فلش قرار دارد؛ در واقع اسپیکر مکالمه و اسپیکر اصلی دستگاه با همین یک عدد انجان می شود. چراغ اعلان موتو ایکس۴ هم در کنار همین اسپیکر جای گذاری شده است ولی عملکرد آن توسط برنامه ای به نام «Moto Display» محدود شده است که می بایست از قسمت تنظیمات گوشی نسبت به فعال‌ سازی آن اقدام‌ نمایید.

استفاده از حسگر اثر انگشت در قسمت پایین صفحه نمایش در تلفن های همراه امسال کم ‌تر به چشم می خورد ولی در سال۱۳۹۶ (۲۰۱۷) هنوز هم گوشی هایی با چنین حسگرهایی وارد بازار می ‌شدند؛ اندازه حسگر اثر انگشت موتو ایکس۴ متوسط است و نقطه قوت آن این است که فاصله ‌ی کمی تا سطح دارد و به همیت ترتیب دست ‌های بزرگ هم هیچ مشکلی با این حسگر نخواهند داشت. در بحث سرعت هم کوچیک‌ ترین ایرادی از این حسگر دیده نشده است و قفل گوشی در بهترین زمان ممکن باز می ‌شود.

در حالت پیش ‌فرض امکان استفاده از حسگر به عنوان کلید هوم وجود ندارد ولی با فعال نمودن قابلیت «One Button Nav» در برنامه Moto می توانید از از این قابلیت استفاده نمایید؛ سوایپ به طرف راست فهرست اپلیکیشن ‌‌های در حال اجرا، سوایپ به طرف چپ نقش کلید بازگشت و یک مرتبه لمس نقش کلید هوم را انجام می دهد. تنها اشکال این است که در صورت فعال کردن این قابلیت نوار ناوبری از قسمت پایین نمایشگر حذف می‌ شود. کاربر به غیر از بازگشایی قفل موبایل می ‌تواند با نگه داشتن انگشت خود بر روی حسگر صفحه نمایش گوشی را خاموش کرده و آن را قفل کند.

معمولاً موبایل های میان ‌رده‌ی اندرویدی در مقابل نفوذ آب مقاوم نیستند ولی خوشبختانه موتو ایکس۴ با دریافت مدرکIP68 خیال استفاده کنندگان را راحت کرده است؛ این را هم باید بگوییم که تعدادی از پرچمداران حال حاضر هنوز موفق به گرفتن حتی مدرکIP67 هم نشده اند. در انتهای این قسمت باید بگوییم که موتو ایکس۴ تلفن همراه خوش فرمی است و چنانچه به طراحی‌ های جدید و صفحه نمایش های کشیده و بزرگ‌ تر علاقه ‌مند نباشید شما را در بحث طراحی راضی خواهد کرد.

صفحه نمایش

همان گونه که در قسمت طراحی هم گفته شد، موتورولا در موتو ایکس۴ به ترند بازار در سال گذشته یعنی استفاده از صفحه نمایش کشیده بی توجه بوده و از نمونه ‌ی LCD با نسبت تصویر۱۶ به۹ بهره برده است؛ با کمال تأسف باید بگوییم که تبعیت نکردن از ترند طراحی‌ سال قبل، نسبت صفحه نمایش به بدنه ‌ی نه خیلی مناسب۶۸.۴ را به همراه داشته است و ما آن را برای یک تلفن همراه ارائه شده در نیمه ‌ی دوم سال۲۰۱۷ مناسب نمی ‌دانیم.

صفحه نمایش موتو ایکس۴ بر اساس انتظارات کیفیت تصویری معادل۱۹۲۰ در۱۰۸۰ را ارائه می‌ کند که با توجه به اندازه۵.۲ اینچی آن تصاویر شارپی را در فواصل معمولی ارائه می‌ دهد؛ تراکم۴۲۴ پیکسل در هر اینچ در واقع برای یک تلفن همراه میان ‌رده مناسب به نظر می رسد و رقبا هم محصولات بهتر از این را ارائه نمی ‌کنند.

لنوو در دو موبایل اول سری ایکس استفاده از صفحه نمایش AMOLED را در دستور کار قرار داد ولی به تدریج این نمایشگرها جای خود را به LCDها دادند. روشنایی گوشی موتو ایکس۴ در حالت پیش فرض روشنایی تا۵۲۰ نیت می‌ رسد که برای یک میان ‌رده‌ حالت خوبی است اما از لحاظ ارائه ‌ی رنگ مشکی عملکرد معمولی را شاهد می باشیم؛ نسبت کنتراست Native به دست آمده از الگوی شطرنجی با پنجاه درصد تصویر سیاه و پنجاه درصد مشکی مقداری کمتر از رقبای خود است.

موتورولا برای جبران نمودن نداشتن قابلیت نمایشگر همیشه روشن، قابلیت «Moto Display» را تعبیه نموده است؛ در این وضعیت با یک‌ بار تاچ کردن روی صفحه نمایش و یا بلند کردن تلفن همراه، اعلان ‌ها و مواری مثل ساعت و تاریخ به نمایش در خواهند آمد. موتورولا ادعا می کند که این ویژگی مصرف بالایی ندارد با توجه به این نمی ‌توان چه از لحاظ خوانایی در زیر نور آفتاب و چه از لحاظ مصرف انرژی این قابلیت را با چیزی که در نمایشگرهای اولد مشاهده کرده ایم، مقایسه کنیم.

روشنایی حداقل۵ نیتی صفحه نمایش موتو ایکس۴ میان رده را مناسب نمی دانیم؛ ویژگی «Night Display» با قابلیت زمان ‌بندی و تغییر توانایی فیلتر با گرم کردن رنگ‌ های صفحه نمایش و کم شدن نور آبی به استفاده ‌ی آسان تر این گوشی در فضاهای با نور کم کمک می ‌کند. قابلیت «Attentive Display» هم با تشخیص چهره از خاموش شدن صفحه نمایش ممانعت می ‌کند؛ بستن چشم‌ ها تاثیری در کاربرد این قابلیت ندارد.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *