فناوری 5G

فناوری 5G

انسان در زمینه شبکه های بی سیم موبایل پیشرفت های شایانی کرده است .از ان جایی که امروزه تلفن همراه جز ملزومات زندگی بشر محسوب می شوند گسترش این شبکه ها بسته به نوع و کاربرد ان ها کمک شایانی به زندگی بشر کرده اند.تا به حال چهار نسل از این شبکه ها معرفی شده اند و پیشرفت های فناوری خبراز شبکه بی سیمی جدیدتر به نام 5G می دهد.

سیر تکامل شبکه های تلفن همراه

تا سال 1396چهار تا از این شبکه ها معرفی شده اند که فاصله زمانی ظهور هریک با دیگری حدودا 10سال است.این نسل ها باهم تفاوت هایی در فرکانس،سرعت،ظرفیت داده،تکنیک های جدید و یا ویژگی های نوظهور دارند.اولین فناوری G1نامیده می شود که تنها برای برقراری تماس صوتی محلی می توان از انها استفاده کردازجمله سیستم های NNT درژاپن .این نسل سیگنال ها به صورت انالوگ و فرکانس بالای 150مگاهرتز مخابره می شدند و از نقل و انتقال داده ها خبری نبود. و به دلیل انکه نتوانست خود را با تکنولوژی همگام کند جای خورا به نسل دوم (2G)داد.سرعت انتقال  این فناوری2.4کیلوبیت برثانیه است.

فناوری نسل دوم G2 نامیده می شود که با معرفی ان موبایل ها در نظر مردم رشد کردند.مانند نسل اول ساخته شدند با این تفاوت که این سیستم ها دیجیتال بودند و علاوه بر برقراری تماس صوتی قابلیت ارسال پیام متنی را هم داشتند.موفقیت سیستم های 2Gهمراه با رشد اولیه اینترنت بود.کشور فنلاند اولین بار این فناوری را راه اندازی کرد.که سرعت ان 64 کیلو بیت بر ثانیه است.این سیگنال ها با فرکانس پایین تری مخابره می شدند به این خاطر در زمان بهینه سازی امکان انتقال دیتا را خیلی محدود کردند.این نسل با CSMهم شناخته می شود که سرعت بالاتری دارد و دستگاه های بیشتری در منطقه پوشش امواج رادیویی می توانند از این فناوری استفاده کنند .

فناوری pre3G بهینه سازی شده نسل دوم است.این نسل در موبایل ها قادر به برقراری ارتباطات چند رسانه ای بود و ظرفیت بالاتری نسبت به نسل های قبلی خود داشت.در نسل سوم داده های ارسالی بیشتری نیز می توانستیم بفرستیم.این فناوری را نمی توانیم جزنسل سوم به شمار اوریم زیرا ان امکاناتی که ما از نسل سوم انتظار داریم را به طور کامل ندارد.بنابراین ان را زیر مجموعه نسل CSMمی نامیم.

فناوری 3Gهدف ان در مقوله ی چند رسانه ای بودن مطرح شد. سرعت بالاتری نسبت به نسل دو دارد و بهترین ویژگی ان تماس تصویری با کیفیتی متفاوت است.اطلاعات تماما دیجیتالی دریافت و ارسال می شوند.این سرویس اینترنت حدودا 10برابرADSL128Kbps است.

فناوری نسل چهارم

نسل بعدی فناوری نسل چهارم یا4G بود که محدودیت های نسل سوم تقریبا به طورکامل برطرف شد .برای مثال فناوری نسل چهارم برود باند است وپهنای باند در ان افزایش یافته ،نرخ منابع کاهش یافته است .این درواقع جز مزیت هایی محسوب می شود که فناوری های نسل چهارم نسبت به نسل سوم دارا هستند.نخستین تلفن همراهی که از این فناوری پیشتیبانی می کرد توسط شرکت اچ تی سی وارد بازار شدند.یکی ازامکان شبکه4Gامکان ارسال مکالمه صوتی به صورت بسته است که به این فناوریVOIDمی گویند. در طول تماس صداهای بم و ضعیف با صداهای واضح جایگزین می شوند.به مرور به قابلیت های ان اضافه خواهد شد اینترنت 4G بیشتر برای کسانی تبلت ،لبتاپ ویا موبایل های هوشمند دارند مناسب هستند.این سرویس برای کسانی که از محدوده وای فای خارج هستند نیز این سرویس برای کار باایمیل و استفاده از اپلیکیشن ها مناسب تر است .برای مثال زمانی که شما در فرودگاه هستید استفاده از 4Gممکن است حتی از وای فای هم سریعتر باشند.

بررسی فناوری نسل پنجم 5G

اما جدیدترین فناوری ها فناوری نسل پنجم( 5G)هستند.سرعت فناوری 5G تقریبا 14برابر4Gاست.نسل اول این گوشی ها تماس صوتی را با استفاده از LTEبرقرار می کند(باهدف ارتقا سطح کیفی تماس های صوتی). از جمله این قابلیت ها :تماس های 360درجه و VRخواهند بود.برای مثال وقتی فردی از داخل استادیوم ورزشی با فردی که در محل کار خود است تماس برقرار می کند با استفاده از این فناوری می توانند به صورت واقعیت مجازی محیط اطراف فرد ان طرف تماس را ببینند.

5G

ویژگی های فناوری 5G

1-سرعت ان فوق العاده بالاست :سرعت بالایی که از ان سخن به میان اوردیم سرعتی است که تا به حال نزدیک به ان راهم تجربه نکرده ایم.حتی فیبرهای گوگل هم این سرعت را ندارند.

2-ظرفیت بالا:این شبکه می تواند از اتصال داده های بیشتری پشتیبانی کند.اینترنت نسل چهارم می تواند تعداد معینی از اتصال داده ها را پشتیبانی کند بنابراین وقتی از ان تعداد مشخص اتصال داده های بیشتری داشته باشیم این نسل از اینترنت دچار اختلال می شود.ممکن است برای هرکس پیش امده باشد در مکان های شلوغ سرعت اینترنت بسیار پایین می اید و یا ممکن است بطورکامل قطع شود.اما ظرفیت اینترنت نسل پنجم بسیار بیشتر است ،این دستگاه ها باید بتوانند 1میلیون دستگاه را در هر مترمربع پشتیبانی کند.

3-فناوری 5G فقط برای تلفن های همراه نیست بلکه روی همه دستگاه های متصل شده تاثیر می گذارد.

4-مسلما قیمت این شبکه ها بالا خواهد بود،این افزایش قیمت حداقل در ابتدای حضور انها در بازار وجود خواهند داشت.

پس تکنولوژی 5G نه تنها فوایدی دارد بلکه راه را برای تکنولوژی های دیگر هم هموار می کند .یکی از این ها اینترنت اشیا است که به معنی اتصال اشیا به یکدیگر است.مثل خودروهای متصل به اینترنت که در قبل از لحظه برخورد با علامت دادن و بدون دخالت انسان به هم هشدار می دهند.همانطور که نسل چهارم اینترنت انقلابی را درزمینه فناوری اطلاعات رقم زده است و باعث شده حضور مردم در شبکه های اجتماعی بیشتر شود می توان گفت برهم کنش اینترنت اشیا و 5Gانقلابی را رقم خواهد زد و پلی برای تحقق همه جانبه اینترنت اشیا خواهد بود.

البته اینترنت اشیا هنوز تعریف مشخصی ندارد و سازندگان چیپ هنوز برای ان سخت افزاری را تولید نکرده اندوشرکت های مخابراتی درحال تست استانداردهای مربوط به ان هستند.اما این باعث نشده است که شرکت ها دست از تلاش بردارند و شرکت های مختلف از قبیل اینتل و نوکیا در حال تولید نمونه های اول تجهیزات 5G هستندکه در گوشی های هوشمند،لبتاپ و تبلت ها استفاده می شوند .هیچ کس نمی داند زمان دقیق ارائه این تکنولوژی چه زمانی خواهد بود.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *