پنج ترفند عالی برای طراحی سایت با اسکرول ها

پنج ترفند عالی برای طراحی سایت با اسکرول ها

اگر به سایت های جدیدی که امروزه وجود دارند نگاهی کنید می بینید که دوره سایت های تک صفحه ای تمام شده است و سایت های طولانی وجود دارند که برای این که به محتوای آن ها دست پیدا کنید باید به صورت مداوم اسکرول کنید تا بالاخره به صفحه آخر برسید . این سایت ها محبوبین بسیار زیادی دارند و به خصوص در گوشی های موبایل بسیار کارآمد بوده است .

استفاده زیاد و همگانی از تلفن همراه باعث شده است تا تکنیک های اسکرول طولانی نیز بیان کاربران استفاده بسیار زیادی شود و هرچه صفحه نمایش ها اندازه های کوچک تری داشته باشند اسکرول ها نیز طولانی تر خواهند بود.

با استفاده از تکنیک اسکرول طولانی طراحی سایت می تواند در طراحی وب سایت کارهای بسیار زیادی را انجام دهید البته این تکنیک دارای ضعف های بسیار زیادی است . در استفاده از این روش طاحان باید دقت بسیار زیادی را روی انیمیشن ها ، دسترسی و محتوا داشته باشد .

اسکرول

بررسی پنج ترفند عالی برای طراحی سایت با اسکرول ها

استفاده از اسکرول طولانی می تواند باعث جذب کاربر شود و نه تنها مقصد بلکه مسیر را نیز برای کاربر لذت بخش کند . وقتی کاربران محتوای سایت را خوب ببینند و رابط کاربری سایت خلاقانه باشد اسکول طولانی برای آن ها اهمیتی نخواهد داشت.

1-محتوای اصلی را در ابتدای صفحه قراردهید : تحقیقات نشان داده است که کاربران به محض این که صفحه بارگذاری می شود به اسکرول آن می پردازند. پس توجه کردن به محتوایی که در بالای صفحه قرار می گیرد بسیار اهمیت دارد. محتوایی که در این قسمت از سایت قرار می گیرد به سرعت توسط کاربر دیده می شود وباعث می شود تا کاربر برداشت اولیه ای را از سایت داشته باشد . حال اگر محتوایی که در این قسمت قرار دارد جذابیتی برای کاربر داشته باشد کاربر از تکنیک اسکرول طولانی استفاده می کند و به این ترتیب از بقیه قسمت های سایت نیز دیدن می کند .

برای این که مطمئن شوید کاربر اسکرول انجام داده است باید محتوایی را که ارائه می کنید دارای جذابیت بسیار زیادی باشد . پس توجه کنید که جذاب ترین قسمت محتوا را در اول صفحه قرار دهید . تصاویری که در سایت خود قرار می دهید نیز بسیار جذاب باشند زیرا کاربران به تصاویر توجه بسیار زیادی می کنند.

2-با استفاده از المان های گرافیکی مسیر حرکت کاربر را معین کنید : برای این که کاربران را برای اسکرول طولاتی ترغیب کنید یک یاز روش های این است که از وی درخواست کنید و صریحا برای آن ها بیان کنید که محتواهای بیش تر در قسمت پایین صفحه قرار دارند.

یکی از ترفندهایی که در این زمینه استفاده می شود استفاده از فلش هایی است که به قسمت پایین صفحه اشاره می کند و یا متنی را می توانید در صفحه قرار دهید و بنویسید که اسکرول کنید . این باعث می شود تا کاربر بفهمد که بیش تر مطالب در پایین صفحه قرار دارد .

حال برای این که این فلش ها برای کاربر جلب توجه بیش تری کند می توانید از المان های متحرک استفاده کنید . رنگی که برای این متن و یا تصویر نیز استفاده می کنید بهتر است فرق داشته باشد و با بقیه محتوای صفحه فرق کند تا نظر کاربر به آن جلب شود . اگر المانی که برای ترغیب کاربر به کار رفته است قابلیت کلیک داشته باشد کاربر می تواند به راحتی به بخش های موردنظر برسد .

3-در دسترس بودن منوی سایت : عاملی که در تجربه مثبت و یا منفی کاربر تاثیر بسیار زیادی دارد منوی سایت است . یکی از ریسک هایی که در اسکرول های طولانی سایت سردرگمی کاربر است . زیرا اگر در زمان اسکرول کردن منو گم شود کاربر برای این که به منو دسترسی دوباره ای داشته باشد لازماست تا دوباره به صفحه اول برگردد و همین باعث می شود تا کاربر گیج شود و این کار برای او حوصله بر باشد .

برای این مشکل راه حلی وجود دارد و آن نیز استفاده از منو استیکی است که به کاربر نشان می دهد الان در کدام قسمت از سایت قرار دارد و چطور می تواند به بقیه قسمت های سایت دسترسی پیدا کند.

حال چون صفحه های موبایل از صفحه کامپیوتر کوچک تر است باعث خواهد شد تا قسمت بسیار زیادی را از صفحه منو استیکی اشغال کند . راهی که برای این موضوع بیان شده است نیز استفاده از برنامه نویسی منو است که به صورتی است که زمانی که کاربر سایت را به پایین اسکرول می کند تا مطلب های بیش تری را ببیند این منو گم می شود و در زمان برگشت به بالا دوباره این منو ظاهر می شود .

4-برای جذب کردن کاربر از انیمیشن های کاربردی استفاده کنید : با بهره گیری از افکت های بسیار زیادی که در این زمینه وجود دارند و هم چنین استفاده از انیمیشن ها در زمان اسکرول طولانی باعث می شود تا کاربر به این سایت ها جذب شود و اسکرول طولانی برای کاربر کار بسیار مفرحی به نظر آید . با استفاده از این قابلیت کاربر در ابتدا با اسکرول کردن انیمیشن ها را می بیند و کنجکاو می شود که ببیند انیمیشنی که در اسکرول بعدی وجود دارد چیست؟

می توانید سایت خود را به قسمت های قابل اسکرول بسیار زیادی تقسیم کنید و هر قسمت از محتوای سایت را با استفاده از انیمیشن های خلاقانه معرفی کنید . با هر بار اسکرول انیمیشن ها نشان داده می شوند و حتی می توانید قسمت هایی از محتوای خود را با انیمشن هایی نشان دهید و با استفاده از حرکت جذاب بعدی کاربر را به قسمت بعدی هدایت کنید .

از افکت های بسیار جذابی که باعث می شود تا اسکرول ها برای کاربر جذاب باشند پارالاکس است . بهره گیری از این افکت ها باعث می شود تا به تصاویر عمق داده شود و عکس پس زمینه با سرعت بسیار کم تری روی متن حرکت کند . اگر به دنبال این هستید که سایتی خلاقانه را ایجاد کنید بهتر است تا از تکنیک اسکرول های طولانی به همراه افکت پارالاکس استفاده کنید .

5-استفاده از scroll hijacking ممنوع : استفاده از اسکرول های جکینگ اصلا خوب نیست و باعث می شود تا کنترل کردن اسکرول مرورگر را در دست داشته باشند و کار آن را تحت الشعاع قرار دهند.  استفاده از این تکنیک به هیچ عنوان توصیه نمی شود چون کاربر دیگر کنترلی روی اسکرول کردن صفحه ها نخواهد داشت و قادر به پیش بینی رفتار آن ها نخواهد بود .

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *