بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال

نوعی از بازاریابی را بازار یابی دیجیتال گویند که از راه کانال های به صورت دیجیتالی به صورت انلاین و غیر انلاین صورت می گیرد. در این روش از همه کانال ها و ظرفیت های دنیای دیجیتال استفاده می شود تا از این طریق اطلاعات زیادی به فرد مصرف کننده می رسد.

پس توجه داشته باشید که وقتی صحبت از بازاریابی دیجیتال است این محدود به اینترنت و یا سایر رسانه های الکترونیکی نیست.به عبارتی دیگر بازاریابی دیجیتال از دو بخش تشکیل شده است که عبارتند از فشار و کشش.

منظور از بخش فشار همان فرایندی است که باعث ایجاد دسترسی به مصرف کننده می شود و می تواند روی او تاثیر بگذارد . روبه روی این بخش همان کشش است که منظور فرایندی است که شما ان را انجام می دهید و با انجام ان زمانی که فرد مصرف کننده دنبال شما بگردد می تواند شما را پیدا کند.

بازاریابی دیجیتال به صورت کلی همان یافتن هدف های بازاریابی است که با استفاده از ابزار و روش های دیجیتال صورت می گیرد. وقتی صحبت از بازاریابی دیجیتال می شود هم شامل بسترهای سخت افزاری خواهد شد و هم بسترهای نرم افزاری را شامل می شود .بازاریابی دیجیتال همان بازاریابی قدیم است که این بار در دنیای دیجیتالی پا گذاشته است .

وقتی صحبت از بازاریابی دیجیتال است بحث ان درمورد تجارت است نه فناوری . هسته بازاریابی دیجیتال مشتری ها هستند و از بخش های فناوری ان نیز ارتباطات با مشتری ها هستند تا بتواند پویایی لازم را داشته باشد.

زمانی بازاریابی دیجیتال بهترین اثر خود را خواهد داشت که بتواند به صورت یک دست به همراه بقیه استراتژی ها و راه های ارتباطی استفاده شود .برای مثال ارتباط چهره به چهره، تلفن، نامه و بنا به نوع تجارت سایر روش ها نیز می تواند استفاده شود.

در بازاریابی دیجیتال ابزارها و روش هایی وجود دارند که در همه مرحله هایی که مصرف کننده اقدام به خرید می کند به او خدمات می رساند. برای مثال پیش فروش و یا خدمات پس از فروش و..

بازاریابی دیجیتال

رویه های بازاریابی جالب

بازاریابی نفر به نفر

از این نوع بازاریابی به عنوان بازاریابی های رابطه مند می توان یاد کرد. پایه این بازاریابی ها تنها یک الگوی ساده است . منظور از الگوی ساده درواقع همان رابطه و رفتار های مختلف با مصرف کننده های مختلف است. فوایدی که  فناوری های امروزی و انلاین دارند این معنا را دارند که شرکت ها می خواهند از سمت بازاریابی عمومی به سمت بازاریابی نفر به نفر بروند .یعنی می خواهند از مشتری گرایی زیاد به سمت بازاریابی نفر به نفر در سطح انبوه بروند.

مشتری و مصرف کننده همیشه به دنبال ارزش و تضمین است زمانی که مشتری این دو را به دست اورد ان موقع بازاریابی را مشاهده خواهیم کرد که این خوب است. با فناوری های جدیدی که امروزه وجود دارد می توانیم این بازاریابی نفر به نفر را در ارائه خدمات و محتوا و سایر عوامل دیگر اغاز کنیم.

تا به حال بررسی داده و اطلاعات به صورت انلاین از انسان زمان زیادی را می گرفت و سایر کارشناسان نیز مجبور می شدند تا این اطلاعات را به صورت نمودار دربیاورند. امروزه بلافاصله می توان داده ها را تحلیل کرد و ابزاری معرفی شده است که با استفاده از ان به راحتی می توان داده ها را مصور سازی کرد و به این طریق بازار راحت تر می تواند این اطلاعات را دریابد.

این مسئله در بازارها به این معنا است که شرکت ها می توانند با سرعت زیادی بازاریابی را انجام دهد. در واقع افراد می توانند به سرعت و با اگاهی به تصمیم گیری پرداخته و با سرعت بیش تری راه حل های موجود را ایجاد کند. به این ترتیب ان ها می توانند به راحتی عکس العمل نشان دهند و احتمال مشکلات بعدی برای ان ها کم تر خواهد شد.

تمرکز بر سفر مشتری

بازاریابان که کارکرد ان ها مدرن است ان دسته بازاریابانی اند که اطلاع دارند زندگی فیزیکی و دیجیتال زمانی که با هم ترکیب می شوند به شکل پیچیده ادامه دارد. پس آن ها به دنبال روش هایی هستند که بتوانند فرصت های بازاریابی را از دو راه فیزیکی و سنتی و روش‌های دیجیتال شکل دهند.پس بازاریابانی در سال 2015 باهوش بوده اند که توجه کمی به تک کانال گفت و گو دارند و تنها تمام توجه خود را به سفر مشتری می دهد .این سفر امروزه مربوط به ارتباطات با مردم در همه کانال هایی است که در مسیر وجود دارند و به سمت تغییر می روند.

تجارت بدون وقفه مشتریان

از مشکلات شرکت هایی که به صورت انلاین و غیر انلاین فعالیت می کند تجربه هایی است که برای مشتریان غیرقابل قبول اند. از سال 2015 به بعد برندهایی را مشتری ها خواهند دید که دارای خدمات یکپارچه اند.

برای ایجاد این تغییر نیاز به کم کردن زیر مجموعه و افزایش همکاری های داخلی است. شناسایی این مورد که مشتری ان ها را به صورت یک پارچه ببیند برای هر کمپانی و شرکت یک منظور مهم است پس اگر قسمت های مختلف یک شرکت متفاوت از سایر بخش ها عمل کند و یا یک بخش از بخش های دیگر شرکت مجزا باشد مشتریان خدمات بدون کیفیت ، دشواری ها و … را خواهد دید.

برگزاری دومین رویداد بازاریابی دیجیتال در ایران

اولین رویداد بازاریابی دیجیتال برای نخستین بار در اردیبهشت 97 در دانشگاه الزهرا برگزار شده است. از این رویداد مردم استقبال زیادی کرده اند به همین خاطر دومین دوره ان در کمتر از یک سال بعد ارائه شده است در دوره قبلی بازاریابی دیجیتال حدود 800 نفر از فعالیت این زمینه جمع شده بودنداما این تعدا این بار افزایش یافته است. دومین رویداد بازاریابی دیجیتال قرار است در دانشگاه رازی برگزار خواهد شد.

روز بازاریابی دیجیتال برای این گذاشته شده تا علاقه مندان در این زمینه بتوانند دور هم جمع شده و تجربیات خود را باهم مبادله کنند. از برنامه ابتدایی این رویداد ارائه خصوصی یک پنل سه سخنرانی بوده است که شرکت های یکتانت، علی بابا، دیجیکالا و نت برگ از روز اول در این رویداد حضور داشته اند.

در این دوره جدید از رویداد بازاریابی دیجیتال هم زمان یک نمایشگاه به صورت تخصصی نیز برگزار خواهد شد.این نمایشگاه یک فرصت برای استارتاپ هاست تا بتوانند خدمات خود را برای مردم معرفی کنند هم چنین شرکت های بزرگ دیگر نیز اگر محصول جدیدی داشته باشند از ان در این نمایشگاه رونمایی خواهند کرد.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *